دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱ ساعت تعداد کل نوشته ها : 113 تعداد نوشته های امروز : 0×
پیش بینی اجرای ۳۰ پروژه در بام شهر
۱۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۴
شناسه : 679
بازدید 190
0
شیرزاد نجفی در نشست مطبوعاتی مطرح کرد نشست خبری نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان برگزار شد. در این جلسه مدیرکل هم به ارائه گزارش عملکرد پرداخت و هم به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. در پایان از نتیجه زحمات مدیران و پرسنل این اداره در اجرای پروژه های آبخیزداری بازدید صورت گرفت.
ارسال توسط : نویسنده : سهراب فرشاد منبع : پایگاه تحلیلی خبری ویردار
پ
پ

در تقویم کشورمان ۱۵  تا ۲۱ اسفند تحت عنوان هفته درختکاری به ثبت رسیده است.  روز نخست این هفته بعنوان روز درختکاری است که سرآغاز اجرای برنامه های متنوع در این هفته است.

به همین مناسبت و در راستای ارائه گزارشی از عملکرد یکساله و نیز پاسخ به سوالات خبرنگاران نشست مطبوعاتی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان صبح چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۸ در سالن همایش های ستاد اقامه نماز برگزار شد.

در این نشست معاونین و مدیران ستادی اداره کل، شیرزاد نجفی را همراهی کردند که ماحصل گزارش عملکرد و پاسخ به سوالات طرح شده بدین شرح بود:

_ با تصویب برنامه ۱۴ ساله سازمان جنگلها، در خصوص کاشت درخت مقرر شد در این مدت شش و نیم میلیون سهمیه نهال برای کاشت به استان تخصیص یابد. گونه های متنوع از جمله درختان بومی و متناسب با شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه دربرگیرنده برنامه جامع کاشت نهال توسط اداره کل منابع طبیعی لرستان است که سالیانه نسبت به کاشت آنها اقدام می شود.

_ در بحث ساماندهی کاداستر و تهیه نقشه دهای جامع از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ تنها ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی استان را پوشش داده بود. این میزان در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و در سال ۱۴۰۰ به میزان یک و نیم میلیون هکتار و در واقع کل مساحت استان تحت پوشش شبکه کاداستر قرار گرفت.

_ در سالهای اخیر با دستور و نظر مقام معظم رهبری و برداشت از صندوق توسعه ملی، انقلاب کارگاهی در حوزه فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری صورت گرفت و در همین راستا اداره کل استان از سال ۱۳۹۸ تا کنون مبلغ ۱۰۴ میلیارد تومان جذب نمود.

_ در نتیجه سفر ریاست محترم جمهور و هیئت همراه به استان لرستان و با مراجعات و رایزنی ها در پایتخت و مرکز استان با مقامات کشوری و استانی مبلغ ۱۹۰ میلیار تومان بعنوان مصوبه اخذ شد که در سه بخش شاخص لحاظ گردید. از جمله ۱۶۰ میلیارد تومان به موضوع آبخیزداری، ۲۰ میلیارد تومان در حفظ جنگل ها و ۱۰ میلیارد تومان برای تامین هزینه ساخت پاسگاه های محیط بانی تخصیص یافت که تا کنون ۳۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

_ درخصوص پیشگیری از حریق جزو سه استان برتر کشور بودیم.کل حریق های یک سال گذشته ۱۲۰ هکتار بود.برای اطفا حریق بدنبال گرفتن سهمیه بالگرد(هلیکوپتر) هستیم. همچنین اداره اطفا حریق را با احداث ساختمان و تجهیز آن در بام شهر به بهره برداری رساندیم.

_ نهال رایگان در اختیار نهادها و مردم قرار دادیم تا نسبت به کاشت اقدام کنند. ۷هزار نفر از هم استانی ها را بعنوان همیار طبیعت عضو و ساماندهی کردیم. سامانه تلفنی ارتباطات مردمی ۲۴ ساعته ۱۵۰۴ را برای دریافت گزارشات و نظرات مردمی تخصیص دادیم. سامانه تلفن گویای ۱۳۹ هم در سطح موجود است که در هر استان نیز ارتباط برقرار می گردد.

_ سال ۱۴۰۰ مجوز پنج پاسگاه محیط بانی اخذ شد. از جمله پاسگاه های میربک شهرستان دلفان و میانکوه پلدختر افتتاح شدند. پاسگاههای شوراب، شول آباد و زلقی در حال احداث هستند و اخیراً مجوز ۱۱ پاسگاه دیگر نیز اخذ شد.

_ با رایزنی های صورت گرفته خیابان محل استقرار اداره کل و منتهی به بام شهر از نام گرین به نام شهدای جنگلبان تغییر یافت.

_ سه پروژه آبخیزداری در شهرستان دلفان کلنگ زنی شد و روند احداث آغاز گردید که تا پایان سال مالی به بهره برداری می رسند.

_ بند خاکی ریمله با حجم ذخیره یک میلیون مترمکعب آب مراحل پایانی ساخت را طی میکند و تا دو ماه آینده تکمیل می شود.

_ در خصوص بام شهر، با خروج دهمرده استاندار وقت از لرستان تمام وظایف ارگانهای مختلف و هماهنگی امور به منابع طبیعی سپرده شد. اعتبار تخصیصی برای این مجموعه بزرگ ۸۰۰ هکتاری تنها سه میلیارد تومان در سال می باشد با تعدیل سالانه ۱۵درصد که کافی نیست. وجود ۳۴ نیروی فعال(نگهبان و باغبان) و پرداخت حقوق آنها، مستهلک شدن لوله ها و اتصالات، فرسودگی جاده های بام، شبکه آسیب دیده برق بام و همین بودجه ناکافی باعث شده که بدنبال واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی باشیم. در مجموعه بام ۳۰ پروژه پیش بینی شده از جمله شهربازی، تله کابین، تله سیچ، میدان اسب دوانی، کمپ های بازدید و غیره که چندبار آگهی شده ولی تا کنون کسی استقبال نکرده است. شهرداری نیز این مجموعه را تحویل نمی گیرد.

_ در دامنه کوه کمرسیاه در سطح ۱۰۰ هکتار چاله های کاشت نهال آماده شده است. پس از انجام هماهنگی ها و نیز با تامین آب مجموعه توسط شرکت آبفا و با کمک شهرداری نسبت به کاشت اقدام می شود.

 

_ در سطح کشورهای مختلف دنیا سرانه جنگلبان به ازای هر هزار هکتار یک نفر بطور میانگین می باشد این در حالی است که در استان لرستان به ازای هر ۳۵هزار هکتار یک نیروی جنگلبان وجود دارد. همچنین نیازهایی در بخش تجهیزات داریم از جمله کمبود خودرو، فرسودگی تجهیزات و کمبود امکانات و تعداد کم پاسگاههای محیط بانی که سعی می کنیم مشکلات را رفع کنیم. در همین راستا تجهیزات ضدحریق تهیه شده و به مرور بین شهرستانها توزیع می شود.

_ اراضی واگذار شده به کشت وصنعت قانونی است. به مقدار ۱۱۱۳ هکتار از اراضی طی قرارداد ۱۵ ساله با پرداخت حق مالکانه به دولت به کشت و صنعت واگذار شده تا با وجود پوشش گیاهی و درختی موجود و نگهداری از آن،پارک جنگلی در محل ایجاد گردد. این در حالی است که در گذشته  با ورود بی رویه دام و زغال گیری متخلفان مواجه بود. به میزان ۴۲۹ هکتار هم از طریق ماده ۶۹ بعنوان بهره بردار واگذار شد. به مقدار ۱۹۱ هکتار هم بعنوان مستثنیات و با استفاده از تسهیلات بانک ملی خریداری نمودند. حدود ۳۰۰ هکتار نیز از پیش از انقلاب مالک داشته که به مجتمع فروخته است. در نهایت مجموعه کشت و صنعت فضا را برای فعالیت و تولید در اختیار دارد.

در پایان این نشست مطبوعاتی، خبرنگاران به همراه مدیران منابع طبیعی استان و با تدارک آن اداره کل از چند پروژه مهم آبخیزداری بازدید نمودند و اصحاب رسانه بعنوان همیاران طبیعت نائل آمده و عضو این مجموعه مردمی شدند.

پیام عالیخانی کارشناس روابط عمومی و از مشاورین مدیرکل که از اصحاب رسانه است، بخوبی بعنوان مجری، نشست را اداره نمود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.