یکشنبه, ۲۴ مهر , ۱۴۰۱ ساعت تعداد کل نوشته ها : 126 تعداد نوشته های امروز : 0×
حفظ معیشت پایداركشاورزان لرستان در مقابل محدویت منابع آبی
۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۷:۴۹
شناسه : 763
بازدید 290
0

حفظ معیشت پایداركشاورزان لرستان در مقابل محدویت منابع آبی ✍️روژان خدائی چگنی 🌲مهمترین نشانگرهای توسعه نامتوازن کشور، شهرنشینی شتابان و تمرکز جمعیت در مناطق شهری و به ویژه کلان شهرهاست؛به طوریکه در طول چند دهه ، کشور از یک جامعه عمدتا روستایی و عشایری در سال ۱۳۳۵( با تقریبا ۶۹ درصد جمعیت روستایی و عشایری)، […]

ارسال توسط : نویسنده : روژان خدائی چگنی منبع : پایگاه خبری اندیشه زاگرس
پ
پ

حفظ معیشت پایداركشاورزان لرستان در مقابل محدویت منابع آبی

✍️روژان خدائی چگنی

🌲مهمترین نشانگرهای توسعه نامتوازن کشور، شهرنشینی شتابان و تمرکز جمعیت در مناطق شهری و به ویژه کلان شهرهاست؛به طوریکه در طول چند دهه ، کشور از یک جامعه عمدتا روستایی و عشایری در سال ۱۳۳۵( با تقریبا ۶۹ درصد جمعیت روستایی و عشایری)، به جامعه ای شهرنشین در سال ۱۳۹۵(با بیش از ۷۴ درصد جمعیت شهرنشین) تبدیل شده است .
بر اساس سرشماري سال ۹۵ ، ۳۵ درصد از کل جمعیت لرستان روستانشین می باشند ،لرستان با تعداد ۲۸۹۶ روستا از نظر تعداد روستا جایگاه هفتم را در کشور داشته و درصد روستا نشینی آن ، تقریبا ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری می باشد.
محدویت منابع آبی در استان لرستان اثرات زیادي بر معیشت پایدار خانوارهاي روستایی دارد.
🌲اخیرا رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اعلام کردند: “کشت برنج و سیب زمینی در شهرستان‌های این استان ممنوع است و با توجه به کمبود آب با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد. رهاسازی آب سد ایوشان پس‌ از ممنوعیت کشت برنج انجام شود تا جلوی هر گونه کشت این محصول در این منطقه گرفته شود.”
🌲يكي از مهمترين چالشهاي اتخاذ چنین تصمیماتی ناپايـداري اقتصـادي و جمعيتـي نـواحي روستايي است. ريشه بسياري از مهاجرت هاي تاريخي روستائيان، ضـعف بنيانهـاي اقتصادي روستاها در نتيجه محدوديت منابع آب است. محدویت منابع آبی به صورت محدود ماندن كشت يا حجم توليد تجلي مي كند و در يـك جملـه حاصل ، سلطه اقتصاد معيشتي است و معمولاً باعث مهاجرت بخشي از جمعيت روستا ها به شهرها مي شود . علاوه بر محدوديت منابع آب ، پايين بودن بهره وري آن يكي از مسائل مهم در زمينه اقتصاد نواحي روستايي تلقـي مـي گـردد. كمبود آب از يك طرف و پايين بودن بهره وري آن نيز باعث می گردد تا فعاليت اقتصادي در استان فاقد بازده اقتصادي مطلوب در بخش كشاورزي باشـد .اين عامل در كاهش درآمد روستائيان اثر داشته و در بلند مدت ناپايداري جمعيتي را نيز به دنبال خواهد داشت. بنابراين يكي از مهمترين اثرات محدوديت آب در نواحي روستايي استان لرستان، كاهش توان اقتصادي ، كاهش توان نگهداشت جمعيت روسـتايي ، مهـاجرت و تخليه سكونتگاههاي روستايي است.
🌲از آنجا که راه حل نهایی مساله بیکاری شهری و تراکم جمعیت در شهر‌ها در فراهم کردن شرایط بازگشت به روستا است؛ لازم است از طریق توانمندسازی جوامع محلی وایجاد مشاغل جدید و متنوع و تکمیل زنجیره ارزش آفرین تولید، زمینه بهبود معیشت زندگی روستاییان فراهم آید.
توسعه روستا، فرآیندی همه جانبه، مستمر و متکی بر مشارکت همه ارکان است، که با تکیه بر ظرفیت ها و توانایی های اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی جوامع روستایی و با بهره گیری از فرصت های درونی در روستا‌ها رشد و تعالی می یابد. اگر روستا حفظ نشود قطعا شاهد کوچ روستائیان به شهرها خواهیم بود.[دشت گل دره در مجاورت سد ایوشان میلیاردها تومان به دلالان کشاورزنمای همدانی و اصفهانی اجاره داده اند 🌲
🌲لزوم تحلیل اثرات اتخاذ چنین تصمیماتی بر معیشت پایدار كشاورزان كوچك مقیاس در روستاهای استان لرستان ضروري به نظر میرسد.
در این راستا می بایست مسئولین ذیربط برنامه های خود را جهت حفظ معیشت كشاورزان و کاهش تبعات اقتصادی و اجتماعی ناشی از ممنوعیت کشت برنج و سایر محصولات منع شده ارائه نمایند .

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.