پنج شنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۱ ساعت تعداد کل نوشته ها : 126 تعداد نوشته های امروز : 0×
بحران سیل و مدیریت سیلاب
۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۶
شناسه : 882
بازدید 93
0
مدیریت بی مدیریتی در سیل اخیر

✅بحران سیل و مدیریت سیلاب ✒️دکتر روژان خدائی چگنی   🔸ایران کشوري سیل خیز بوده و تمامی استانهاي کشور از این پدیده متاثر می باشند. طی چند روز اخیر ده ها نفر از هم وطنان در نقاط مختلف کشور جان خود رادر اثر این واقعه طبیعی از دست دادند. انتشار فیلمی از حمل جانباختگان سیل […]

ارسال توسط : نویسنده : دکتر روژان خدایی چگنی منبع : پایگاه خبری ویردار
پ
پ

✅بحران سیل و مدیریت سیلاب

✒️دکتر روژان خدائی چگنی

 

🔸ایران کشوري سیل خیز بوده و تمامی استانهاي کشور از این پدیده متاثر می باشند. طی چند روز اخیر ده ها نفر از هم وطنان در نقاط مختلف کشور جان خود رادر اثر این واقعه طبیعی از دست دادند. انتشار فیلمی از حمل جانباختگان سیل در الیگودرز با برانکارد دست‌ساز چوبی روی دست اهالی منطقه به خاطر نداشتن دسترسی به جاده یکی از تاثیر گذارترین صحنه های سیل اخیر را رقم زد و عمق محرومیت این خطه از دیار لرستان را بیش از پیش نمایان نمود. غافلگیری همیشگی مسئولان در رخدادهای طبیعی امریست که مکررا در شرایط مشابه شاهد آن هستیم. ضعف در منابع انسانی متخصص در این حوزه از موارد مشهود در بحث مدیریت بحران سیل اخیر در سه مقطع پیش از وقوع، حین وقوع و پس از آن بود ؛ بطوریکه در اقدامات صورت گرفته پیش از وقوع تنها به هشدار و اطلاع رسانی بسنده شد.

 

در آینده سیل در کدام نقطه اتفاق خواهد افتاد؟ کدام خانواده ها عزیزان خود و یا سرمایه زندگی خود را از دست خواهند داد؟آیا میتوان به طور کلی از بلای سیل مصون ماند؟ اگر نه، چه اقداماتی برای کاهش خسارات آن می توان انجام داد؟ چگونه میتوان از جنبه های مثبت سیل از جمله تامین منابع آبی و تغذیه سفره های زیر زمینی بهره برد؟

 

🔸سیلاب را می توان مخرب ترین بلای طبیعی دانست، زیرا می تواند زیرساخت های یک منطقه را به را حتی تخریب و بسیاری از فعالیت ها را مختل کند. بیش از نیمی از خسارات سیل در قاره آسیا رخ می دهد. طبق آمار در کشور ایران از ابتدای دهه ۹۰ ه.ش تا امروز بیش از ۲۰ سیلاب رخ داده است، از نظر خسارت‌های سیل ایران جز ۲۰ کشور اول دنیا است؛ به این دلیل که کنترلی روی سیلاب نداریم. بارندگی این چنینی که در روزهای اخیر داشتیم شاید در سال یک بار و در برخی مناطق کشور چند سالی یک بار صورت بگیرد اما چون اقدام ویژه‌ای برای کنترل سیل صورت نمی‌گیرد خسارت زیادی به جای می‌گذارد.پس اگر می خواهیم آسیب های ناشی از سیلاب را به حداقل کاهش دهیم، باید آمادگی دایم پیش از بروز داشته باشیم تا هنگام حادثه غافلگیر نشویم. هر سیلاب می تواند برای ما تجربه های بسیاری برجای بگذارد .آمادگی پیش از سیلاب فقط شامل اجرای طرح های عمرانی (احداث سد، سیل بند، سیستم های فا ضلاب و….) نمیشود .برای مقابله با سیلاب باید علاوه بر آمادگی عمرانی، آمادگی انسانی نیز داشت.آموزش هایی مانند: نحوه صحیح هشدار و اطلاع رسانی، امداد و نجات، هماهنگی با ارگان های مختلف،کارشناسی معضلات، بررسی کمبود های معیشتی در منطقه و ایجاد امنیت جانی و مالی و…. از جمله آموزش های ضروری می باشد.

 

🔸در اغلب کشورهای در حال توسعه، فعالیت های مدیریت بلایای سیل توسط دولت به کار گرفته می شود. مدیریت بلایای سیل در کشورهای در حال توسعه عمدتا واکنشی در پاسخی به شرایط اضطراری و بازیابی می باشد. پاسخ واکنشی باید به منظور افزایش اثر بخشی مدیریت و کاهش تلفات زندگی به پاسخ پیشگیرانه تغییر یابد.تحلیل سیل اخیر نشان میدهد که متاسفانه تاکنون در این حوزه عملکرد و حتی رویکرد متناسبی نداشته ایم .

 

🔸اگرچه نمی توان از وقوع سیلابها جلوگیری کرد ولی می توان آثار و عواقب فاجعه آمیزآنها را به کمک برنامه ریزی های قبلی وآمادگی برای انجام اقدامات اضطراری کاهش داد. از طرفی میتوان با بهره گیري از جنبه هاي مثبت سیل از جمله تامین منابع آبی و تغذیه آبهاي زیر زمینی از این پدیده به شکل موثری استفاده کرد.

 

آنچه درسالهاي اخیر درسطح دنیا درزمینه روش هاي کاهش خسارات سیل و شیوه برخورد با رخداد سـیلاب مشـاهده می شود. تغییر نگرش از مهار سیلاب به مدیریت سیلاب می باشد.

 

🔸از جمله اقدامات پایه ای و موثر بلند مدت در زمینه مدیریت سیلاب میتوان به: آبخیزداري به منظور تقویت پوشش گیاهی، حفاظت خاک و افزایش نفوذپذیري و در نتیجه کاهش پتانسیل سیلخیزي منطقه، مطالعات آبخوانداري و پخش سیلاب به منظور استفاده موثر از جریان سیل و کاهش خسارات آن، احداث سد و اجراي طرح هاي ساماندهی و مهندسی رودخانه به منظور اصلاح و حفاظت مسیر رودخانه، تثبیت بستر و کنترل فرسایش و رسوب و طراحی سازه هاي کنترل سیل نظیر انواع دیوارهای سیل بند،گوره هاو …، لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه به منظور افزایش ظرفیت عبوري جریان،احداث حوضچه هاي کنترل سیلاب، تهیه نقشه هاي خطر سیلاب که در آن مناطق امن، پناهگاهها، مسیرهاي تخلیه و … مشخص شده باشند، پوشش بيمه ای نقاط و اراضی سيل گير و…. اشاره کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.